Mekder

html5 templates
Mobirise

Mevlâna Eğitim ve Kültür Derneği resmi olarak 1999 yılında kurulmuştur.

MevlanaCelaleddin Rumi’nin “YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL” felsefesini kendine ilke edinen, Türk Kültürünü, bütün sanat dalları ile birlikte tanıtmak hedefinde ve azminde olan Derneğimiz, Semâ ve Tasavvuf Müziği çalışmalarının yanı sıra; Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Enstrüman öğrenimi çalışmalarını da, Türk kültürüne hizmet aşkı ile gururla, sevgiyle, yüklendiği görevin verdiği ruh disiplini ile yürütmektedir.

Mevlâna denilince akla önce insan gelir. Milletine, rengine, ırkına bakılmaksızın şiir, edebiyat, mûsiki güzelliği içinde yoğrulan insan, bu zengin ruh canlılığı içinde mutlu olur ve bu mutluluğu insanlığa yansıtır. Bu anlayışla derneğimiz; Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın onayı ile Galata Mevlevihanesi’nde (Divan Edebiyatı Müzesi) her ayın 1. ve 3. Pazar günleri saat 15:00′de Mevlevi Kültürünün özüne, orjinaline sadık kalarak Semâ Törenleri ve Tasavvuf Müziği Konseri icra etmektedir.

Türk Kültürünü en doğru şekilde dünyaya tanıtmayı kendine ilke edinen Derneğimiz; dünyanın bir çok ülkesinde katıldığı gösteri ve festivallerle bu görevini başarıyla devam ettirmektedir. Bu bilinçle Derneğimiz Türk Kültürünün yapı taşlarından olan Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziğinin tüm dallarında eğitim vermekte ve bu eğitimin sonucu olarak da etkinlikler düzenlemektedir.

Türk Sanat Müziği dalında, profesyonel olarak yapılanan, Sanat müziği, Enstrümantal müzik ve klasik fasıl koroları bulunmakta, ayrıca Türk Halk Müziği korusu ile Bayanlar Tasavvuf ve Sema Grubumuz da bünyemizde yer almaktadır. Mevlevilik asırlardır kendi estetik ve teknik şartları dahilinde, medeniyet tarihinde derin izler bırakmış, mensup olduğu ekolün en muhteşem mûsiki eserlerini vermiş, en ünlü şâirlerini yetiştirmiş, en mistik eserleri yaratmış, en insani duyguları geliştirmiş, en hür düşünceyi dile getirmiş taassuba göğüs germiş, yaşayışa ilahi olduğu kadar beşeri bir zevk katmıştır.

Mevlâna Celaleddin Rumi’nin felsefesine dayanarak; Yaradan’dan ötürü tüm yaratılanları dil, din, ırk, gözetmeden saygıyla ve sevgiyle kucaklıyor ve diyoruz ki: Gel, Gel Ne Olursan Ol Yine Gel, Bizim Kapımız Ümit Kapısıdır, Nasılsan öyle Gel.

Abdülhamit Çakmut
Mevlâna Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Adres

Acıbadem, Dörtyol Işıklar
Sarayardı Cad. Çakmak İş Merkezi
No:82/10 Kat: 1 Hasanpaşa
Kadıköy / İstanbul / TÜRKİYE

İletişim

E : info@mekder.org
T : +90 216 336 16 62
T : +90 216 349 11 14
F : +90 216 336 02 62
C : +90 530 542 26 94
C : +90 532 686 82 12

Çalışma Saatleri

Hafta arası : 10:00 - 18:00
Cumartesi : 10:00 - 14:00
Pazar : Tatil

© Copyright 2018 UKT Web Tasarım